Messerschmitt Bf 109G10U4 Erla 4.JG52 White 11 Brno Protektorat Bohmen und Mahren Apr 1945 0B
The Messerschmitt Bf 109 in a nutshell
Messerschmitt Bf 109G Gustav
Used in conjunction with the Luftwaffe's other 'star', the Fw 190 which was better-armed and more maneuverable, the Me 109G specialised in high-altitude combat, against the formations of huge Allied four-engined bombers. To increase its performance, various solutions were tried out and installed: more efficient engines of the AS type with power-boost or methanol-water injection giving increased speed for a short time; increasing range by using droptanks; increased firepower (by increasing the nose canon from 20 to 30mm and the machine guns from 13 to 17mm, using rocket launchers or cannon installed in underwing trays), etc.